Szukaj
  • Biuro Poselskie

Inwestycje przeciwpowodziowe w okolicach Elbląga na zaciągniętym hamulcu

Wody Polskie odpowiadają na interpelację Jacka Protasa dotyczącą działań przeciwpowodziowych w okolicach Elbląga. Gospodarstwo pisze o 100 mln zł inwestycjach, jednak nie dotyczą one Żuław Elbląskich. Tymczasem kilka lat temu, w pierwszym etapie programu żuławskiego, zrealizowano projekty za ponad 520 mln zł, z czego tylko Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu i miasto Elbląg wykorzystały 110 mln zł. Dziś nakłady finansowe są dramatycznie mniejsze.


W poprzednim etapie programu skala inwestycji była pięć razy większa. Wydano ponad 520 mln zł, z czego tylko dawny Żuławskim Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych i miasto Elbląg zainwestowały ponad 110 mln zł (odpowiednio 69,2 mln zł i 42,3 mln zł). Pozwoliło to na realizację 24 inwestycji przez Żuławski Zarząd ( m.in. system przeciwpowodziowy brzegu rzeki Elbląg, wały czołowe jezioro Drużno i 13 stacji pomp) oraz dwa duże projekty przez miasto, także dotyczące rzeki Elbląg. Obecnie w ramach drugiego etapu programu żuławskiego Wody Polskie chwalą się takimi inwestycjami jak m.in. przebudowa ujścia Wisły, budowa wrót sztormowych na rzece Tudze. Szkopuł w tym, że nie są to działania realizowane na obszarze Żuław Elbląskich. W międzyczasie instytucja wydała aż 17 mln zł na zakup 200 nowoczesnych aut typu SUV marki Hyundai.


Dopiero na etapie koncepcyjnym jest projekt zbiornika retencyjnego dla Elbląga. „W ramach przygotowania do realizacji kolejnych zadań inwestycyjnych została przygotowana dokumentacja na regulację i budowę zbiorników retencyjnych dla ochrony Elbląga przed powodzią - na Srebrnym Potoku (koszt inwestycji. ok. 31 mln zł) oraz zbiornika retencyjnego Dębica – (koszt inwestycji ok. 2,2 mln zł). Trwają prace koncepcyjne nad montażem finansowym realizacji inwestycji” - czytamy w odpowiedzi na interpelację posła.


6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Obejrzyj konferencję prasową dotyczącą powołania Koalicji #TakdlaWarmiiiMazur. Chcemy równego traktowania wszystkich Polek i Polaków bez względu na to, w jakiej części kraju mieszkają i gdzie pracu