Szukaj
  • Biuro Poselskie

Ministerstwo mówi „nie” zmianom w sportowym programie

Zaktualizowano: 3 lut 2019


To zła informacja dla takich miast jak Olsztyn i Elbląg, które poszukują funduszy na odnowę obiektów sportowych. Mimo wielu wyborczych zapowiedzi ministra, resort jednoznacznie odrzucił propozycję zmian w programie inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Odpowiedź w tej sprawie otrzymał poseł Jacek Protas.


W kampanii samorządowej sam minister, ale też lokalni politycy PiS w całej Polsce, obiecywali większe środki na budowę nowych stadionów i hal. Witold Bańka wspominał m.in. o 35 mln zł na budowę stadionu w Częstochowie. Deklarował też wsparcie dla budowy hali w Białymstoku. W Olsztynie o zapewnieniu środków na stadion mówił kandydat na prezydenta z ramienia prawicy.

- Wiele regionalnych miast oczekuje na pomoc ministerstwa. Moja propozycja szła w kierunku wsparcia strategicznych, najważniejszych projektów w różnych regionach – tłumaczy Jacek Protas. – Należy uporządkować proces przyznawania dotacji. Z odpowiedzi ministerstwa wynika m.in., że Mielec na Podkarpaciu otrzymał w ostatnim czasie dwa dofinansowania z kasy państwa na kwotę 36 mln zł. Wiele większych ośrodków nie może liczyć na taką pomoc. Trzeba pamiętać także, że samorządy obciążone zostały kosztami reformy edukacji oraz podwyżkami cen energii. Nie posiadają tyle własnych funduszy, aby samodzielnie finansować duże inwestycje sportowe, zwłaszcza, że ciężko obecnie na taki cel pozyskać środki unijne.

Minister sportu i turystyki nie widzi potrzeby zmian w sposobie przyznawania dotacji. „Ministerstwo Sportu i Turystyki wdraża programy dofinansowujące rozwój infrastruktury sportowej, w tym obiekty piłkarskie oraz hale sportowe w dużych aglomeracjach miejskich, nie ma więc potrzeby tworzenia odrębnego programu dedykowanego tylko i wyłącznie tym inwestycjom” – czytamy w odpowiedzi resortu.


Link do interpelacji i odpowiedzi: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=28435

!

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Obejrzyj konferencję prasową dotyczącą powołania Koalicji #TakdlaWarmiiiMazur. Chcemy równego traktowania wszystkich Polek i Polaków bez względu na to, w jakiej części kraju mieszkają i gdzie pracu